Straty energii w budynku mieszkalnym, jak temu zapobiec?

Rosnące w szybkim tempie koszty zużycia energii zmuszają inwestorów do poszukiwania projektów domów energooszczędnych. Zwiększone wydatki, które musimy ponieść podczas budowy zwracają się w zasadzie w każdym przypadku, z tego powodu budownictwo energooszczędne zdobywa coraz większą popularność. Co najważniejsze, dom energooszczędny charakteryzuje się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię cieplną, na co wpływa sporo czynników: kształt domu, ilość pięter oraz kształt i wielkość\projekt dachu.

zielone pokrycie dachu
Opracowanie: pnwra
Wiedzmy, że im mniejsza jest kubatura dachu, tym straty ciepła okażą się mniejsze. Wskutek tego, lepiej jest zwiększyć powierzchnię użytkową domu, rozbudowując go wzwyż, aniżeli stawiać okazałe budynki parterowe. Dlatego, że bryła budynku określa kształt dachu, on także musi być oszczędny w formie. Zapewnia to nieduże straty energii. Straty ciepła ”uciekającego” przez dachy stanowią aż 15-20% wszystkich strat ciepła w domu. Powinniśmy więc postarać się o ocieplenie. Obecnie często wybieranym materiałem jest styropapa, której największym plusem jest mała przewodność cieplna. Co istotne, styropapa jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia i niezmienna w czasie (właściwości styropianu nie ulegają zmianie podczas użytkowania). Materiał dobrze położony nie zmienia kształtów oraz ma właściwości samogasnące. Nie zaskakuje więc fakt, że często stosowana jest do pokrycia dachowego.Najkorzystniej gdy dach w domu energooszczędnym jest dwuspadowy, jednospadowy bądź płaski - kliknij ten link.


Zobacz również

Odpowiedni architekt i jego rola w trakcie budowy domu

konstrukcja
Opracowanie: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obecnie, gdy ceny warszawskich mieszkań są bardzo wysokie, a coraz więcej ludzi marzy o swojej posiadłości, stawianie swojego domu może okazać się niezwykle rozsądnym przedsięwzięciem. Kupno parceli jest w tym przypadku kluczową decyzją, jednakże naturalnie żaden dom nie może powstać bez właściwego projektu.

dach
Opracowanie: rawdonfox
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obecnie specjaliści z dziedziny architektury oraz indywidualni użytkownicy coraz częściej decydują się na dachy zielone. Oprócz atrakcyjnego wyglądu, chronią strop przed nagrzewaniem w okresie letnim oraz wychładzaniem zimą. Zielona łąka powoduje, że dom długi czas akumuluje energię słoneczną, dzięki temu – ogranicza koszty ogrzewania i zazwyczaj wyklucza potrzebę stosowania klimatyzacji. Poza tym, dachy oraz tarasy pokryte zielenią nawilżają powietrze, co działa na poprawę komfortu przebywania w przyległych pomieszczeniach oraz polepszenie lokalnego klimatu.

Powiązane artykuły: http://www.megastyro.pl/eps-70-040-fasada.html
2018/06/22, 08:37:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.