Przekształcenie istniejącego budynku to niełatwe zadanie, zwłaszcza, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż do tej pory. Zanim rozpoczniemy prace, konieczne jest przeanalizowanie zarówno obowiązującego projektu, jak i zrealizowanie badań wytrzymałościowych, które pozwolą określić czy jakość użytych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze korzystanie z budynku.

Opracowanie: Historyworks
Na podstawie: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, zgodnie z
prawem budowlanym, niezbędne do przeprowadzenia, jeśli zamierzamy dokonać zmiany w istniejącym dotychczas
budynku. Inne przypadki są między innym wówczas, gdy budynek zaczyna pękać oraz zaczyna być widać zarysowania. W takiej sytuacji koniecznie trzeba sporządzić ekspertyzę, dzięki której uzyskamy informacje o stanie budynku i jego dalszej przydatności.
Czy pragniesz znaleźć podobny materiał? Jeżeli tak, to śmiało kliknij ten odsyłacz i zerknij na stronę (
http://www.itb.pl/badania-etics.html), która zapewne również przykuje Twoją uwagę!
badania ndt realizuje profesjonalista, a więc rzeczoznawca budowlany. Trzeba pamiętać, że zrobienie
ekspertyzy nie zawsze jest potrzebne, gdy widać pęknięcia ścian, nierzadko bowiem wystarczy wydanie standardowej opinii przez inżyniera budowlanego. Jednak nie w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z modernizacją budynku. Tutaj ekspertyza jest konieczna. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż pierwotnie gdy powstawał. Trzeba więc przeanalizować czy i jak można zmienić układ ścian, jak można rozlokować nową instalację itd. Tylko
rzeczoznawca budowlany może przeprowadzić ocenę i stwierdzić czy nieruchomość po przygotowaniu badań wytrzymałościowych nadaje się na wskazaną przeróbkę.

Opracowanie: Tirso Lecointere
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podczas budowy wszystko powinno pójść określonymi fazami
Kiedy pragniemy stawiać jakiś budynek, pragniemy mieć świadomość, że wszystko wyjdzie dobrze, a co się z tym wiąże, że będzie on mocny oraz postawiony stosunkowo szybko.
Sporządzając ekspertyzę fachowiec () robi opis badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem ostatecznym ekspertyzy jest przedstawienie wniosków, które informują o przydatności budynku do dalszego użytkowania.