Parę słów na temat dachówek ceramicznych

Jeżeli chcielibyśmy by jakiś dach przetrwał wiele pokoleń to na sto procent dobrym rozwiązaniem okaże się dachówka mnich - dachówka mniszka. To połączenie ceramicznej dachówki tłoczonej, która składa się właśnie ze wspomnianych dwóch elementów. Ten typ dachówki to tradycyjny sposób, w jaki kładzione były dachy m.in. w dawnej Francji. Poza tym, że dachy te są trwałe wykazują się stu procentową szczelnością. Można również kawałki dachu ulepszać, bez konieczności rozbiórki całości. Niestety na większości domów bardzo rzadko spotykamy takie niesamowite dachy.


Dachówka ceramiczna płaska Orea 9
Opracowanie: Wienerberger
Na podstawie: www.wienerberger.pl
Obecnie zazwyczaj z tego rodzaju dachami możemy się spotkać na budowlach, które mają parę setek lat. Na całe szczęście odrestaurowuje się te dachy. Ale oczywiście, jeżeli chcielibyśmy, żeby na naszym domu dach wyglądał właśnie tak, to oczywiście można wybrać ten materiał budowlany. Dachówka mnich-mniszka to drogie rozwiązanie, ale na pewno warte zachodu porady w tej kwestii. Jeżeli, więc chcemy by dach, wyglądał jak dach, trzeba się wysilić. Poza tym dachy mające dachówkę, to te spadziste dachy, które posiadają mieszkania ze skosami. Pozostałe budynki mają płaskie dachy, które nawet gdyby były pokryte dachówką to i tak nikt poza kominiarzami by tego nie zauważył.

Moc tkwi w tradycji
Kiedy teraz spoglądamy na dachy rzadko, się nimi zachwycamy. Warto przyznać, że dziś na dach nie jest kładziona już dachówka jedna po drugiej, a kładzie się blachy imitujące dachówki. Tak, więc tradycyjne dachy dachy płaskie wrocław wyróżniają się i co ważne radują oko. Dachy te to ceramiczny materiał budowlany ukryty pod nazwą mnich-mniszka. Jest to połączenie tych dwóch elementów, które daje pełną szczelność. Dobrze wspomnieć, że tego rodzaju pokrycie dachowe było tworzone już przez Rzymian i możemy je zauważyć o wiele częściej niż w naszym kraju np. w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym. Jak wiemy, wszystko, co porządne ma swoich naśladowców. Również taka metoda pokrycia dachu został skopiowany.

U naszych zachodnich sąsiadów i za oceanem wybiera się dachówkę karpiówkę, która poczęła zastępować dachówkę mnich-mniszka. Obecnie jest wiele różnych możliwości pokrycia dachu (zobacz nowość). Sporo osób rezygnuje z dachówek w ogóle. Wiele budowli to beton i dachówki okazują się tam zbędne. Pewnie, w związku z tym, że wiele dachów jest niezbyt interesująca właśnie, dlatego te tradycyjne sposoby pokrycia dachów tak nas zachwycają.
2023/06/12, 07:59:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.