Jak powinniśmy sprawdzić developera, u którego kupujemy nasz wymarzony dom?

Prześcigają się dziś oni w tworzeniu coraz bardziej kuszących reklam dla swojej inwestycji. Dla potencjalnego klienta przebrnięcie przez gąszcz ofert jest bardzo ciężkim zadaniem.


Decyzja o zakupie swego mieszkania jest obarczona dość dużym wydatkiem finansowym, z tego też powodu powinna być ona dokładnie przemyślana.


budowa
Opracowanie: lelebella
Na podstawie: http://www.flickr.com


Gdy już znaleźliśmy posiadłość, która spełnia nasze wszystkie wymagania, przychodzi czas na sprawdzenie developera. Kiedy na mieszkanie przeznaczamy paręset tys. zł, to powinniśmy posiadać gwarancję, że deweloper którego wybieramy, będzie odpowiednim wykonawcą.

Absorbuje Cię mieszczący się w tym miejscu tekst? Kliknij więc dodatkowo tu i zobacz więcej info otoczaki w ogrodzie na opisywany problem.

Przy zakupie domu trzeba sprawdzić dogłębnie wiarygodności dewelopera. Rozpocząć trzeba od przeanalizowania odpisu z CEIDG albo KRS. Trzeba zwrócić uwagę na informację, która tyczy się składania zeznań finansowych do sądu rejestrowego. Uczciwy inwestor budowlany na pewno wywiązuje się z takich obowiązków. Sprawdzić należy również dokładnie rubrykę, która zawiera wpisy o postępowaniach upadłościowych albo postępowaniach komorniczych.


Zobacz również

Planujesz na nowo zaaranżować swoje mieszkanie.

odzwierciedlenie - dom
Opracowanie: Marco Verch
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wyczekiwałeś na ten moment od lat, gdyż ciągle po drodze stawały jakieś większe wydatki i musiałeś przesunąć jego realizację na drugi plan.


miasto - obrazeczek
Opracowanie: Daniel Jolivet
Na podstawie: http://www.flickr.com


Aby poprawić wiarygodność, deweloper powinien posiadać rachunek powierniczy. Zgodnie z nakazami rozporządzenia deweloperskiej firmy, które zaczęły nowe inwestycje po 29 kwietnia 2012 r., w całości muszą ją sfinansować z własnych środków albo pożyczek. Jeżeli deweloper ogłosi upadłość, wtedy nabywcy odzyskają środki, które zgromadzone są na rachunku powierniczym. Solidny deweloper udostępniać musi prawdopodobnym nabywcom wzór umowy wraz z wszelakimi załącznikami, żeby mogli oni się z nią zapoznać na spokojnie oraz jeśli spotykają się z developerem, mogą w takiej sytuacji dopytać o szczegóły.


Dopominać się należy od dewelopera wszystkich pozwoleń oraz akt, abyśmy zyskali absolutną pewność postanowienia o zakupie posiadłości. Nie może on w tej sytuacji zasłaniać się tajemnicą handlową. Jeśli mamy wątpliwości, to wówczas musimy skorzystać z usług dobrego notariusza.
2023/06/29, 11:55:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.