Jakie potrawy podaje się na wigilię na Kaszubach?

24 grudzień jest najbardziej uroczystym wieczorem w roku. Spędzony w gronie najbliższej rodziny, w ciepłej oraz niezwykle magicznej atmosferze, przy stole nakrytym białym obrusem oraz jednym dodatkowym nakryciem, które czeka na niespodziewanego gościa.


Przy blasku zapalonych świec i przy zapachu choinki.


Zobacz również

Dlaczego stolica Dolnego Śląska to miasto skazane na sukces? Co o tym zadecydowało i jak przedstawia się przyszłość miasta?

nowe mieszkania wrocław
Opracowanie: Elliott Brown
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przez lata źle było we Wrocławiu. W mieście, zgładzonym prawie przez Drugą Wojnę Światową, nie było widoków na przyszłość. Miasto niszczało, a wszystkie siły skupiono na odbudowie stolicy. Tak było przez cały okres komunizmu.


Zestaw "Discover DJ" marki Ion
Opracowanie: Weltbild.pl
Na podstawie: Weltbild.pl


I choć w jakimkolwiek domu Wigilia właśnie tak powinna się prezentować, to jednak wyłącznie wigilijne menu, zależnie od rejonu Polski oraz tradycji rodzinnych, jest dość różne. Prawdopodobnie wyłącznie Dolny Śląsk, który jest szczególnym zlepkiem konwenansów z całego państwa i nie posiada swych świątecznych potraw, bowiem każdy, kto tutaj przybył oraz się osiedlił, przywiózł wraz z sobą swoje własne tradycje oraz obyczaje, również gastronomiczne. I tak u jednych osób króluje w Wigilię kutia, u innych osób makaron (Sprawdź makaron z błonnikiem Czaniecki) z makiem, zupa grzybowa czy pierogi, a u jeszcze innych ludzi barszcz. Dla przykładu Wigilia na Pomorzu oraz na Kaszubach w przeszłości wyglądała w inny sposób. Dawniej Wigilie były bardzo skromne.


Liczba oraz rodzaj serwowanych tutaj potraw były zależne od majętności konkretnej rodziny. Na wigilijnym stole dominowały ryby, jednak były to głównie śledzie. Serwowano również zupę z suszonych owoców z kluskami, zwaną brzadem. Podawano w tamtym miejscu także kapustę z grzybami lub bigos postny oraz pluci, zatem kartofle w mundurkach z solonym śledziem. Na desce serwowano również piernik, makowiec i drożdżówkę kaszubską. Obecnie tradycja niewiele wyewoluowała, nadal na Kaszubach oraz na Pomorzu, na polskich stołach przeważają ryby. Wędzony węgorz, karp, flądra w galarecie oraz wszelkie odmiany śledzi. Obok barszczu podawana jest także zupa rybna. Popularne są również pierogi z rybnym farszem.


W co poniektórych domach serwuje się również żurek postny na zakwasie, lub też czerwony barszcz. Pośród ciast nadal dominują makowce, małe pierniczki czy pierniki, drożdżówki oraz kaszubski sękacz zwany baumkuch.
2022/02/09, 07:42:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.