Chryzantemy - piękne i majestatyczne rośliny, hodowane zarówno w Japonii, jak i Polsce.

Chryzantemy to kwiaty, które w naszej kulturze są jednoznacznie kojarzone z terminem pierwszego listopada. To rośliny, które w naszej tradycji przede wszystkim służą do udekorowania grobów na Zaduszki. Niewielu ma świadomość tego, że te kwiaty są symbolem słońca, że ich uproszczona wersja mieści się na pieczęci rodziny cesarzy w Japonii.

Płatki tego kwiatu otwierają się powoli, dostojnie, wręcz majestatycznie. Symbolizują perfekcję. Pochodzą z Chin, skąd rozniosły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo stare rośliny. Już w XV w. przed Chrystusem były one sadzone na terytorium Chin. Do dziś zresztą obchodzone jest w tymże państwie święto ku czci tego kwiatka. Tak samo interesujące jest to, że jest to ceniony i słynny symbol w sztuce orientalnej. Tkaniny, grafiki, ceramika to produkty, na których możemy doszukać się wzorów przypominających kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego znaczenie jest związana ze szlachetnością, dobrem a nawet nieśmiertelnością. Ludzie w Chinach wierzyli, że rosa zbierana z ich płatków zapewnia przedłużenie życia. Cenione jest również działanie tych kwiatów w ziołolecznictwie, w dodatku robi się z nich herbaty, powidła a nawet wino i ciastka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, zwłaszcza w kuchni orientalnej, idź do http://www.chryzantemy.pl/index.php?go=jak_uprawiacidź do . Czar tych roślin doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarzy, przyznaje się tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem w kraju.
odmiana chryzantemy wielokwiatowej
Opracowanie: Dorcia
Zresztą sami władcy Japonii zasiadają na „Chryzantemowym Tronie”. W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień szczęścia, piękna i szampańskiej zabawy. W Europie kwiatki te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale powoli się to zmienia. Hodują je Holendrzy, którzy uważają nawet, że piękniejsze od nich są tylko tulipany. Także w Polsce możemy spotkać sporo miejsc, gdzie uprawia się chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z najładniejszych upraw tej rośliny w Polsce - zobacz uprawę sadzonek chryzantem. Można tam zaopatrzyć się w chryzantemy cięte, w doniczkach czy także sadzonki do naszych własnych przydomowych ogrodów.


Zobacz również

W jednym z najwspanialszych chwil w życiu dobrze będzie wyłowić coś z propozycji, jakie posiadają dekoracje ślubne Wrocław

ślub
Chyba stale w przeszłości wszystkich pokoleń były dni, które dla każdego człowieka były najpiękniejszymi i najistotniejszymi. Rzecz jasna wolno do nich zaliczyć nie tylko narodziny potomka, ale także osobisty ślub. Jest to dzień o jakim panny śnią od lat młodości a panowie szykują się do niego przez niesłychanie długi czas. To niezwykle prawidłowo, bo najczęściej taki czas ma się tylko i jedynie raz w pełnym życiu.

Jak możemy stwierdzić, kwiatki te są o wiele ciekawsze, aniżeli mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ich ogólny odbiór zmienia się, dziś coraz częściej mogą być one stosowane nie jedynie wtedy, gdy wybieramy się na cmentarz, by uczcić Święto Zmarłych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby radować się pięknym ogrodem z kwiatami, gdzie swe miejsce znajdą też chryzantemy.
2018/06/22, 09:11:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.